Er du Norges mest avslappede?
Den 22. august arrangeres det uoffisielle norgesmesterskapet i Slappa for tredje gang. Det ventes flere hundre deltakere fra hele landet.
Årets norgesmesterskap blir tradisjonen tro arrangert på St. Hanshaugen i Oslo.
Ifølge arrangøren, Norsk Kaffeinformasjon, er dette et av de største norgesmesterskapene som arrangeres i Norge i løpet av året.
– Under fjorårets NM hadde vi 202 deltakere, og i år ønsker vi å slå vår egen rekord. Vi leter etter deltakere fra alle landets fylker, sier informasjonssjef i Norsk Kaffeinformasjon, Marit Lynes.
–Veldig avslappende konkurranse
I fjor stakk skuespiller Jannecke Øinæs, også kjent som Cecilie Dahr Hove fra dramaserien Hotel Cæsar, av med førsteplassen i norgesmesterskapet. – Det var svært avslappende å delta. Likevel ble jeg overrasket da jeg vant, sier hun.
- – Jeg har en hyperaktiv kjæreste, så mange lurte på om vi egentlig passet sammen, ler hun.
I år har skuespilleren planer om å forsvare den prestisjetunge tittelen med nebb og klør.
– Det er klart jeg skal delta. Jeg løper hver dag, og mediterer flere ganger i uken for å finne den indre roen i forkant av mesterskapet, sier hun.
Alle kan delta
I dette uoffisielle norgesmesterskapet kjemper deltakerne om noe så uvanlig som å oppnå lavest hvilepuls i løpet av en fem minutters kaffepause. – Men dette er ikke et mesterskap for latsabber. Vanlig hvilepuls er på 60 slag i minuttet, mens fjorårets vinner var nede i imponerende 46 slag i minuttet. Du skal ha relativt god kondisjon for å få til det, sier Lynes, men understreker samtidig at NM i Slappa er for alle, og ikke bare for topptrente.
– I løpet av de årene vi har arrangert dette norgesmesterskapet har vi hatt deltakere i alle aldere. Den foreløpig eldste var 82 år da han deltok, og endte på 57. plass, opplyser Lynes.
En hyllest til kaffepausen
NM i Slapp av skal blant annet bidra til å sette fokus på den gode og viktige kaffepausen. – Vi lever i et hektisk samfunn der hverdagen er travel. Kaffepausen er verdifull. Den gir folk en pust i bakken, og bidrar til at vi får summet oss og pratet sammen, sier Lynes.
Hun mener derfor arbeidstakere kan ha godt av å legge inn en kaffepause eller to i løpet av arbeidsdagen. – Sjefer bør oppfordre sine ansatte til å ta en kaffepause. Det er da det blir tid til uformelt snakk og gode ideer, og mye konstruktivt kan komme ut av en slik pause, sier informasjonssjefen.
(Pressenytt)
Kontaktpersoner:
* Norsk Kaffeinformasjon, informasjonssjef Marit Lynes, tlf. 23 13 18 50, mobil 480 40 862
* Norsk Kaffeinformasjon, daglig leder Egil Pettersen, tlf. 23 13 18 50, mobil 913 04 696
- Norsk Kaffeinformasjon arrangerer NM i Slappa for tredje år på rad.
- Arrangementet går av stabelen på St. Hanshaugen i Oslo, lørdag 22. august.
- Nå søker Norsk Kaffeinformasjon etter avslappede personer fra alle landsdeler som vil delta i årets NM.
- Det skal plukkes ut én deltaker fra hver region av landet, som får gratis tur med opphold til årets mesterskap.
- Vinneren av årets NM i Slappa får foruten trofeet ”Den forgyllede kaffetrakter”, ett års gratis forbruk av kaffe.
- Ønsker du å delta i NM i Slappa? Gå inn på www.nmislappa.no